Efekt VW

Witam czy związku z tym że w naszym mieście powstaje fabryka Volkswagena zauważyliście jakieś zmiany w życiu naszego miasta? Chodzi mi nie tylko o to że mury pną się do góry ale także o całą otoczkę tego przedsięwzięcia. Września stała się miejscem pracy około 2 tys pracowników którzy tą fabrykę stawiają więc zastanawiam się gdzie ulokowano te wszystkie delegacje i w jakim stopniu wpłynęło to na lokalny rynek nieruchomości. To samo z większą obecnością naszego miasta w mediach ogólnopolskich. Może jest wiele więcej efektów które dostrzegliście związku z tym faktem a może dopiero pozytywne lub negatywne rzeczy pojawią się w dalszym etapie. Czy po prostu może jest po staremu.
«1

Komentarz

• Sąsiad obok mnie wynajmuje cały dom pracownikom budowy VW. Samochód Strabagu widzę zaparkowany.
  • Psiooki powiedział(a):

Witam czy związku z tym że w naszym mieście powstaje fabryka Volkswagena zauważyliście jakieś zmiany w życiu naszego miasta? Chodzi mi nie tylko o to że mury pną się do góry ale także o całą otoczkę tego przedsięwzięcia. Września stała się miejscem pracy około 2 tys pracowników którzy tą fabrykę stawiają więc zastanawiam się gdzie ulokowano te wszystkie delegacje i w jakim stopniu wpłynęło to na lokalny rynek nieruchomości. To samo z większą obecnością naszego miasta w mediach ogólnopolskich. Może jest wiele więcej efektów które dostrzegliście związku z tym faktem a może dopiero pozytywne lub negatywne rzeczy pojawią się w dalszym etapie. Czy po prostu może jest po staremu.

Efekt? No psują się drogi wokół VW, większy ruch przez wsie czy Miłosław.

• Najważniejsze z punktu widzenia pracobiorców, czyli stawka za godzinę pracy, póki co nie wzrosła. Widac natomiast pewien wzrost ilości ofert pracy. Nie są to oferty powalające na kolana, ale nie jest juz tak jak jeszcze całkiem niedawno, że ktoś, kto jest bez pracy, nie ma szans na jakikolwiek zarobek.
  • Wzmożony ruch na drogach - to jest to, co widzę na dzień dzisiejszy. Boję się, że jak już ruszy VW pełną parą to miasto będzie jednym, wielkim korkiem, szczególnie na przełomie godzin 6, 14, 22.
    Z plusów oczywiście bogaty rynek pracy - jak @marmur wspomniał - już się zaczyna zalew ofert różnorakich.
    Z kolejnych plusów dla siebie - wizja dobrego lokatora (za rozsądne pieniądze i na dłużej).
    Cóż, miasto i jego obrzeża mogą świecić pustkami i trącić średniowieczem, jak Gniezno, czy Pyzdry, lub rozwijać się i znosić trudy gospodarnych i obfitujących aglomeracji. :)
    Reszta jest muzyką...
  • edytowano February 2015
    @tommi tylko z tym rozwojem jest słabo, rozwija się tylko mieszkaniowo, a "zwija" rekreacyjnie (problemy basenu, etc.) i kulturowo (płot przy WOK-u, domek jednorodzinny na terenie cmentarza ewangelickiego, etc.).
    Nie wiem, czy o taką gospodarność chodzi?
    Zbliżamy się raczej do klasycznej "sypialni" a nie aglomeracji.
  • Oj nie byłeś chyba w typowej sypialni - patrz Kostrzyn Wlkp.
    Reszta jest muzyką...
  • Jakoś ci z Gniezna patrzą z zazdrością na Wrześnię
    Psiooki powiedział(a):

Jakoś ci z Gniezna patrzą z zazdrością na Wrześnię

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
    tommi powiedział(a):

Oj nie byłeś chyba w typowej sypialni - patrz Kostrzyn Wlkp.

Chyba nie będę musiał się przenosić, bo za chwilę wszystko poza blokami z Wrześni zniknie i będzie sypialnia. :-)
  • robert_cz powiedział(a):

tylko z tym rozwojem jest słabo, rozwija się tylko mieszkaniowo, a "zwija" rekreacyjnie

No i to jest normalna kolej rzeczy. Najpierw powstają mieszknia, później usługi, później rekraacja itp... Najpierw buduje sie blok, później przedszkole. :) W tym basenie musi mieć kto pływać, na te koncerty musi miec kto chodzić. A póki co, Września się starzeje. Potrzeba trochę świeżej krwi. :)

• Ciekawe, czy Robert zrozumie to kiedyś...
    Reszta jest muzyką...
    tommi powiedział(a):

Oj nie byłeś chyba w typowej sypialni - patrz Kostrzyn Wlkp.

homopoeticus powiedział(a):

robert_cz powiedział(a):

tylko z tym rozwojem jest słabo, rozwija się tylko mieszkaniowo, a "zwija" rekreacyjnie

No i to jest normalna kolej rzeczy. Najpierw powstają mieszknia, później usługi, później rekraacja itp... Najpierw buduje sie blok, później przedszkole. :) W tym basenie musi mieć kto pływać, na te koncerty musi miec kto chodzić. A póki co, Września się starzeje. Potrzeba trochę świeżej krwi. :)

No tak, tylko, że my bloki już mamy i to w takiej gęstości, że brak miejsca na cokolwiek innego. Krew na razie odpływa, bo we Wrześni nie ma co robić, a za chwile będzie jeszcze mniej jak zamkną basen.
    tommi powiedział(a):

Ciekawe, czy Robert zrozumie to kiedyś...

A co takiego mam zrozumieć?
  • @robert_cz nie młóć perzu, proszę...
    Reszta jest muzyką...
  • tommi powiedział(a):

@robert_cz nie młóć perzu, proszę...

Czasem jak perz rośnie w zbożu, to nie ma innego wyjścia, jak go wymłócić, a potem oczyścić ziarno, ;-)

• osobiście myślę, że znaczące efekty będą widoczne za 2 lata a obecnie więcej ludzi się przewija i tyle, nieliczni już korzystają, taki Bi....x(coby nie było krypciochy) np...
  • Gorg powiedział(a):

osobiście myślę, że znaczące efekty będą widoczne za 2 lata a obecnie więcej ludzi się przewija i tyle, nieliczni już korzystają, taki Bi....x(coby nie było krypciochy) np...

Oj będą widoczne za dwa lata. Aż strach - troszkę :)
    Reszta jest muzyką...
    Pozytywnym efektem VW będzie zakorkowane miasto, co w konsekwencji zmusi wielu wrześnian do rezygnacji z samochodów na rzecz rowerów bądź nóg. Będziemy mieli zdrowsze społeczeństwo.
  • Krajzega powiedział(a):

Pozytywnym efektem VW będzie zakorkowane miasto, co w konsekwencji zmusi wielu wrześnian do rezygnacji z samochodów na rzecz rowerów bądź nóg. Będziemy mieli zdrowsze społeczeństwo.

A założymy się?
  • robert_cz powiedział(a):

No tak, tylko, że my bloki już mamy i to w takiej gęstości, że brak miejsca na cokolwiek innego. Krew na razie odpływa, bo we Wrześni nie ma co robić, a za chwile będzie jeszcze mniej jak zamkną basen.

@robert_cz: chyba nadajemy na całkiem innych falach.
    Bloki o, których piszesz powstały w czasach propserity Tonislu i innych firm. Dziś to już są stare, "emeryckie", osiedla. Może za wyjatkiem Kośiuszki i Kutrzeby.
    Nieprawdą jest, że bloki mamy w jakijś strasznej gęstości, bo akurat osiedle Tysięclecia było budowane z jajem - jest tam mnóśtwo zieleni i miejsc prakingowych, a również placów zabaw.
    To te nowe osiedla buduje się gęsto i cisano. Stare są ok.

Ty chcesz zaczynac od basenu, a ja mówię - spokojnie... niech się najpierw zbuduje VW, niech się zbudują nowe bloki, przedszkola, place zabaw. Niech się narodzą nowi wrześnianie, będzie można myśleć o basenie i innych parkach rozrywki.
    Na dzię uważam, że basen nie jest najważniejszym priorytetem i nie podnosiłbym go do wielkiej rangi, przynajmniej nie w tej dyskusji.

• Szkoda że w zakładce "Fabryka Vw" nic się nie dzieje. Żadnych nowych zdjęć itp. Jest fajne forum gdzie o tej fabryce idzie na bieżąco ale nie będę robił reklamy.
  • Dlaczego zaraz reklamy. Po to forum, by pisać o czym się chce...
    Reszta jest muzyką...
  • No to wklejam link, jak ktoś będzie zainteresowany może poczytać http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1719233&page=7
  • homopoeticus powiedział(a):

robert_cz powiedział(a):

@robert_cz: chyba nadajemy na całkiem innych falach.
    Bloki o, których piszesz powstały w czasach propserity Tonislu i innych firm. Dziś to już są stare, "emeryckie", osiedla. Może za wyjatkiem Kośiuszki i Kutrzeby.
    Nieprawdą jest, że bloki mamy w jakijś strasznej gęstości, bo akurat osiedle Tysięclecia było budowane z jajem - jest tam mnóśtwo zieleni i miejsc prakingowych, a również placów zabaw.
    To te nowe osiedla buduje się gęsto i cisano. Stare są ok.

Ty chcesz zaczynac od basenu, a ja mówię - spokojnie... niech się najpierw zbuduje VW, niech się zbudują nowe bloki, przedszkola, place zabaw. Niech się narodzą nowi wrześnianie, będzie można myśleć o basenie i innych parkach rozrywki.
    Na dzię uważam, że basen nie jest najważniejszym priorytetem i nie podnosiłbym go do wielkiej rangi, przynajmniej nie w tej dyskusji.

Nadajemy na całkiem podobnych falach, bo mi też się nie podobają te nowe właśnie osiedla i w ogóle kierunek rozwoju miasta.
    Nie wiem, czy możemy działać w ten sposób żeby czekać na to że pojawią się nowi mieszkańcy i będą chcieli tu zastać, bo musi ich coś przyciągnąć, a co ma aktualnie przyciągać?
  • @robert_cz: Może zabrzmi to banalnie, ale własnie "praca", stabilne dobre zarobki, niskie bezrobocie.... Jak zaspokoimy podstawową potrzebę, przyjdzie czas na kolejne. Ale najpierw musi powstać VW i kooperanci.
  • sory jeśli "nadepnę na " ... powiedzcie mi jak wygląda zagadnienie przygotowania zawodowego przyszłych pracowników VWWRZEŚNIA.
  • @janusz: Nie jestem specjalistą, ale na moje krzywe oko, to wygląda kiepsko. Raz, że decyzja o budowie VW spadła na wrześnian jak grom z jasnego nieba i to po latach zastoju. Dwa, że od upadku Tonsilu, stare kadry zawodowe zdąrzyły się już mocno zestarzeć. Trzy, że kto miał już znaleźc pracę w VW, ten lata temu ją znalazł w Antoninku. Obecnie są jakieś ruchy we wrzesińskim szkolnictwie zwodowym, które przez lata było zaniedbane. Fabryka pewnie pełną para ruszy najwcześniej za 2-3 lata. Podobnie będzie z absolwentami, którzy dopiero zaczyną się kształcić w tym kierunku. W skrócie, to wszystko dopiero sie buduje i jest to przynajmniej dla mnie, wielka inprowizacja. :) Dzisiejsi wrześnianie na tym wiele nie skorzystają. Skorzystają młode pokolenia i ogólnie cały region, a nie Września. Takie moje (subiektywne) zdanie.
  • Jeśli chodzi o edukację zawodową to ZSP podpisał partnerstwo z VW ale wcześniej współdziałał z Politechniką Poznańską, co trwa do dnia dzisiejszego więc jako tako przynajmniej jedna szkoła jest przygotowana. Reszta zmieniła profil (Rolnik wspópracuje z Armią) a LO ? To ogólne kształcenie. NIe wiem jak wrzesiński Harvard ale ... nic dobrego nie wynika :)
  • Osobiście śmieszą mnie kierunki wojskowe, policyjne, dla VW. To wieka ściema.
    Reszta jest muzyką...
  • Może trochę nie w temacie ale podobno wywalili Michaela Klausa prezesa od Wrzesińskiej fabryki. Ponoć robił jakieś wałki na sprzedaży ziemi pod fabrykę. Na ile to prawda nie wiem ? WW milczą w tej sprawie.
  • Dziwi cię to?
    Nasze trzygwiazdkowce prezentują marny poziom.
    Reszta jest muzyką...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.